myfitplanet.pl

Wszystko na temat fitnessu.

Dieta wysokobiałkowa na odchudzanie: zasady, przepisy, porady

Sposobów na odchudzanie jest mnóstwo. Różne plany treningowe, suplementy i przede wszystkim diety. Jednym z najpopularniejszych jadłospisów są te, które bazują tylko i wyłącznie na białku.

Diety wysokobiałkowe mają na zadaniu ograniczyć do minimum spożycie tłuszczu. W zamian za to dostarczamy do organizmu większe ilości białka – materiału budulcowego i odbudowującego stare tkanki.

Dieta wysokobiałkowa – dla kogo?

Dieta wysokobiałkowa to jadłospis, który zaleca się stosować osobom otyłym. Ponadto, można z powodzeniem stosować ją w cyklach regeneracyjnych. Z powodzeniem wykorzystywana jest także przez sportowców.

Warto przy tym zauważyć, że czas stosowania diety wysokobiałkowej powinien być ograniczony do 3-4 tygodni. Ten jadłospis stanowi spore obciążenie dla trzuski oraz nerek. Zbyt długi czas stosowania może doprowadzić do artretyzmu.

Dieta wysokobiałkowa – przykładowy jadłospis

Poniżej prezentujemy przykładowe posiłki w diecie wysokobiałkowej.

Śniadanie:

Propozycja 1: 200 ml jogurtu naturalnego, banan

Propozycja 2: 200 ml jogurtu naturalnego, 100g truskawek, cukier

Propozycja 3: 200 ml serka ziarnistego, pomidor, szczypiorek

II Śniadanie:

Propozycja 1: Biały ser (100g), pomidor, papryka, 100 ml jogurtu naturalnego

Propozycja 2: Grejpfrut, 100 ml jogurtu naturalnego, 100g truskawek

Propozycja 3: 200 ml serka ziarnistego, pomidor, natka pietruszki, koncentrat pomidorowy (20g)

Obiad:

Propozycja 1: 150g piersi z kurczaka, 100g rozdrobnionego szpinaku, 100 ml serka ziarnistego

Propozycja 2: 150g pieczonego dorsza, 100 ml jogurtu naturalnego, 1 pomidor

Propozycja 3: 200g tuńczyka w sosie własnym, dowolne gotowane warzywa

Kolacja:

Propozycja 1: 2 jaja ugotowane na twardo, gotowana kapusta (kilka liści), natka pietruszki

Propozycja 2: 200 ml jogurtu naturalnego, ugotowana marchew (100g)

Propozycja 3: 120 g sera twarogowego chudego, szpinak (100g), sok z cytryny

Powyższe propozycje są tylko przykładami. Dieta może być swobodnie modyfikowana. Szacuje się, że łączna maksymalna liczba białka w jednym posiłku nie powinna być wieksza niż 30-40g.

Jak podkręcić metabolizm przy diecie białkowej?

Tempo przemiany materii ma bardzo duży wpływ na naszą figurę. Im jest szybsze, tym mniejsza szansa na to, że zostaniemy dotknięci przez nadwagę lub otyłość.

Dlatego też, tak ważnym jest to, aby zadbać o metabolizm. Przedstawiamy pięć kluczowych kroków, które pozwolą Ci rozkręcić Twój metabolizm. Zapraszamy do lektury.

Dieta wieloposiłkowa

Jedzenie 2-3 posiłków w ciągu jednej doby to nie za dobry pomysł. Organizm powinien bowiem dostarczać określoną dawkę pokarmów na zdecydowanie krótszy czas niż 5-6 godzin. Dietetycy sugerują jeść nawet do siedmiu posiłków dziennie, oczywiście odpowiednio mniejszych.

Regularne pory konsumpcji

To niezwykle ważny, by organizm otrzymywał pożywienie o stałych porach. Dzięki temu, będzie mógł dostosować się do nowych warunków i po prostu pracować systematycznie. Jeśli będziemy nieregularni – tak samo będzie zachowywał się nasz metabolizm. Nie tylko jesteśmy, tym co jemy, ale także jestśmy tacy, jak jemy.

Duża ilość wody

Mitem jest to, że spożywanie dużej ilości wody prowadzi do nadwagi. Woda nie ma kalorii, a co za tym idzie – nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej masy ciała. Jej spożywanie w dużych ilościach ma dobroczynne właściwości – wspomaga proces trawienia, a także bierze udział w procesach detoksacji organizmu. Dzienne spożycie płynów nie powinno być mniejsze niż trzy litry.

Aktywność fizyczna

Nic tak nie stymuluje pracy naszych narządów wewnętrznych, a w tym całego systemu trawiennego, jak aktywność fizyczna. Codzienny kilkudziesięciominutowy trening potrafi mieć zbawienny wpływ na kondycję naszego ciała (zarówno fizyczną, jak i psychiczną). Trening może mieć różny charakter, jednakże najlepiej na nasze zdrowie wpływają ćwiczenia tlenowe (aerobowe).

Suplementacja

Metabolizm można rozkręcić także poprzez stosowanie suplementów diet. Wiele z nich wykazuje działanie wspomagające pracę układu trawiennego. Według różnych badań, najefektywniejsze są te, które zawierają błonnik lub kwas chlorogenowy. Uważa się również, że duży wpływ ma Garcinia Cambogia (źródło kwasu hydroksycytrynowego).

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2021 myfitplanet.pl

Theme by Anders Norén