myfitplanet.pl

Wszystko na temat fitnessu.

Jak pielęgnować włosy zdrowe i w dobrej kondycji? Jak utrzymać zadbane włosy?

Pielęgnacja włosów to zespół procesów, które zazwyczaj pomagają odbudować lub zregenerować strukturę włosa, a czasem po prostu utrzymać go w optymalnej kondycji.

O włosy zdrowe trzeba dbać z taką samą starannością jak w przypadku włosów zniszczonych. Wszak, łatwiej zapobiegać, aniżeli leczyć. Jak powinny wyglądać podstawowe procesy pielęgnacyjne tj mycie, odżywianie i stylizacja włosów zdrowych?

Mycie włosów zdrowych

Utrzymanie zdrowych włosów jest naprawdę bardzo łatwe. W zależności od przyzwyczajeń oraz długości włosa, procesy higieniczne (mycie, kapięl włosów) należy realizować od 2-7 razy w tygodniu.

W przypadku częstych zabiegów higienicznych należy wykorzystywać preparaty wolne od silnych detergentów. Codzienne odświeżanie można realizować przy wykorzystywaniu zmywalnych odżywek lub szamponów dla dzieci (dostosowane do wrażliwych włosów).

Odżywianie włosów zdrowych

Włosy zdrowe nie wymagają zbyt dużej liczby zabiegów odżywiających. Wykorzystywanie gotowych odżywek zazwyczaj jest wystarczające. Jeśli jednak pragniesz zyskać na objętości lub intensywności – dodatkowo możesz przeprowadzać zabiegi olejowania (ochronne) lub maskowania (odżywiające, wzmacniające kolor itd).

Odżywianie włosów powinno zachodzić także od wewnątrz. Do tego niezbędna będzie suplementacja minerałów i witamin. Doskonale sprawdzają się preparaty biotynowe.

Stylizacja włosów zdrowych

Posiadaczki włosów zdrowych mają zdecydowanie szersze pole do manewru. Wszak, nie ogranicza ich po prostu nic w stylizacji. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste wykorzystywanie chemi celem stylizowania włosów może doprowadzić do sporych zniszczeń.

Podobnie jest w przypadku wykorzystywania gorących nawiewów (z suszarek), które mogą doprowdzić do suchości włosa. Ponadto, należy ograniczać używanie prostownic, lokówek i innych urządzeń, które bazują na wysokiej temperaturze.

Jakie domowe zabiegi warto realizować?

Niegdyś, dostępność do wszelkiego rodzaju kosmetyków była znacznie bardziej ograniczona. Drogerie same w sobie nie istniały, bowiem ilość produktów była zbyt mała by opłacało się otwierać specjalny sklep z takim asortymentem.

Z pielęgnacją włosów radzono sobie inaczej – wykorzystywano domowe przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj, przedstawiamy kilka najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na temat których trudno znaleźć negatywne opinie.

Maseczka z awokado

Awokado to egzotyczny owoc, który bardzo często wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, co jest zasługą jego właściwości odżywczych i nawilżających.

Maseczkę z awokado przygotowywujemy w następujący sposób: obieramy ze skóry i oddzielamy owoc od pestki. Następnie należy rozgnieść owoc, by uzyskać konsystencję „papki”. Tak przygotowane awokado wmasowujemy w skórę głowy i przykrywamy folią spożywczą na okres trzech kwadransów. Maseczkę spłukujemy letnią wodą, a włosy odświeżamy delikatnym szamponem.

Maseczka z drożdży

Zastosowanie drożdży w pielęgnacji ciała jest bardzo powszechne. Także w przypadku pielęgnacji włosów drożdże spożywcze okazują się skutecznym rozwiązaniem. Działają wzmacniająco i odżywczo.

Drożdże wraz z odrobiną mleka należy podgrzać (na ogniu lub w mikrofalówce) i wymieszać w celu uzyskania konsystencji „papki”. Tak przygotowaną maseczkę wmasuj kolistymi ruchami w skórę głowy, przykryj folią spożywczą na okres kilkunastu minut, a następnie dokładnie umyj.

Wskazówka: aby zniwelować silny zapach drożdży możesz dodać odrobinę ładnie pachnącej odżywki do włosów.

Miód

Nie bez powodu szampony wzmacniające, odżywiające i odbudowujące mają w swoim składzie miód. Napis „with honey” pojawia się bardzo często na opakowaniach kosmetyków nie tylko do pielęgnacji włosów.

Silne właściwości odżywcze i antybakteryjne zostały znacznie wcześniej dostrzeżone. Miód był bowiem składnikiem wielu domowych maseczek, a najpopularniejsza z nich wyglądała następująco: około pół szklanki miodu wymieszane wraz z dwiema łyżkami oliwy z oliwek. Brzmi banalnie, ale efekty są naprawdę wyśmienite. Tak przygotowaną maseczkę należy nałożyć na skórę głowy i pozostawić na dwa kwadranse, by następnie zmyć letnią wodą i szamponem.

Podsumowując, pielęgnacja włosów zdrowych jest bardzo prosta i polega głównie na zapobieganiu zniszczeniom. Pamiętaj – utrzymanie zdrowych włosów jest znacznie łatwiejsze, aniżeli ewentualna „naprawa” zniszczeń wynikających z nieprawidłowej pielęgnacji.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2021 myfitplanet.pl

Theme by Anders Norén