myfitplanet.pl

Wszystko na temat fitnessu.

Recepta na szybkie odchudzanie. Jak schudnąć stosując ćwiczenia aerobowe?

Nie jesteś zadowolona/y ze swojej sylwetki? Chcesz szybko schudnąć? Doskonale trafiłaś/eś! Dzisiaj pragniemy przedstawić, naszym zdaniem najefektywniejszy trening odchudzający – ćwiczenia aerobowe.

Trening aerobowy – kilka słów na temat historii

Aerobik debiutował blisko sześćdziesiąt lat temu, za sprawą amerykańskiego naukowca i lekarza N.A.S.A – Kennetha Coopera. Był on twórcą specjalistycznego planu treningowego dla kosmonautów. Celem treningu była poprawa wydolności tlenowo-krążęniowej w organizmie.

Efektywność aerobiku została bardzo szybko dostrzeżona, a jej wpływ na skład i masę ciała – bardzo mocno chwalony. Jedną z najbardziej znanych propagatorek aerobiku była Jane Fonda – kobieta wielu talentów, która w latach 60’ i 70’ prowadziła swój program na temat aerobiku w amerykańskiej telewizji.

Na przestrzeni lat aerobik ewoluował. Dzisiejsze formy nieco odbiegają od tych, które polecane były kilkadziesiąt lat temu. Wynika to z faktu, iż wiedza medycyny na temat wpływu konkretnych ćwiczeń na zdrowie i redukcję tkanki tłuszczowej – jest większa. Tym samym, sam trening aerobowy jest jeszcze efektywniejszy.

Aerobik to nie tylko zajęcia w klubie fitness!

Dzisiaj, aerobik ma zdecydowanie szerszą definicję. Ćwiczeniami aerobowymi nie są bowiem określane tylko i wyłącznie zajęcia w klubach fitness. Aerobikiem określa się także proste formy aktywności fizycznej takie jak: bieganie, jazdę na rolkach, pływanie czy jazdę na rowerze.

Aby coś mogło być nazwane aerobowym ćwiczeniem musi spełniać trzy warunki, a mianowicie:

  1. Być ogólnorozwojowe.
  2. Być średnio-intensywne (70% max HR).
  3. Czas realizacji musi być nie mniejszy niż 30-45 minut.

Jazda na rowerze jako przykład treningu aerobowego

Co oczywiste, nie każda przejażdżka na rowerze kończy się redukcją kilogramów. Zatem nie każda wycieczka rowerowa to trening odchudzający.

Aby móc traktować jazdą na rowerze jako trening na odchudzanie, musimy bezwzględnie zadbać o to, aby tempo (intensywność) jazdy było na odpowiednim poziomie. Odpowiednim, czyli jakim?

Według licznych badań, najefektywniejszy trening na odchudzanie powinien być realizowany w przedziale od 65 do 85% tętna maksymalnego. W przypadku jazdy na rowerze przez jednostkę o średniej motoryce, oznacza to tempo jazdy na poziomie około 15-20 kilometrów na godzinę.

Istotne jest również to, aby trening realizowany był po równo ukształtowanym terenie. Zapewni to możliwość utrzymywania jednostajnej intensywności, która ma wpływ na tempo spalania tkanki tłuszczowej.

Objętość treningowa nie powinna być mniejsza niż 40 minut. Wynika to z faktu, iż organizm dopiero po kilkunastu minutach regularnej aktywności fizycznej rozpoczyna pobieranie energii z materiału zapasowego jakim jest tłuszcz.

Ciekawostka! Aż 40% Polaków regularnie jeździ na rowerze w okresie od wiosny do jesieni. To jeden z najlepszych wyników w Europie, mimo dość przeciętnie rozwiniętych dróżek rowerowych. Jazda na rowerze traktowana jest nie tylko jako dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. To także forma treningowa, która pozwoli nam uporać się ze zbędnymi kilogramami.

Ile można schudnąć?

Redukcja kilogramów to proces, który w każdym przypadku zachodzi w inny sposób. Zmiennych jest zbyt wiele, by móc mówić o konkretnych wartościach. Nie mniej jednak, 3-4 sesje w tygodniu mogą pozwolić chudnąć w tempie około 1kg/tydzień. Przy czym należy pamiętać, że niezwykle istotnym elementem jest dieta. O zasadach zdrowego żywienia przeczytają Państwo w innych naszych publikacjach.

Jakie efekty daje realizacja aerobiku?

Efektywność każdej formy aktywności fizycznej zależna jest w głównej mierze od indywidualnych uwarunkowań – wielkości nadwagi, intensywności, objętości treningu czy zdolności motorycznych. Dlatego też, trudno jednoznacznie stwierdzić ile można schudnąć realizując plan aerobowy. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że aerobik to jedna z najefektywniejszych form odchudzających.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2021 myfitplanet.pl

Theme by Anders Norén