myfitplanet.pl

Wszystko na temat fitnessu.

Trądzik: przyczyny, leczenie, profilaktyka

Trądzik to defekt skórny, który pojawiać się może u osób w różnym wieku. Najbardziej powszechny jest wśród osób dojrzewających (trądzik młodzieńczy), ale coraz częściej pojawia się także u osób dorosłych. Jak sobie z nim radzić? Jak leczyć i zapobiegać powstawaniu wyprysków?

Trądzik – przyczyny

Występowanie trądziku jest uwarunkowane przez wiele czynników. Najczęściej do trwałej, zaawansowanej dolegliwości przyczyniają się zmiany w gospodarce hormonalnej. Ponadto, wpływ na występowanie tej nieestetycznej przypadłości może mieć:

 • nieodpowiednia higiena
 • zły dobór kosmetyków
 • nieodpowiednie odżywianie
 • zażywane lekarstwa
 • przebyte choroby
 • reakcje alergiczne

Ponadto, trądzik może być wynikiem powikłań pourazowych.

Trądzik – leczenie

Jak leczyć trądzik? – odpowiedź na te pytanie nie należy do najprostszych. Przede wszystkim, wynika to z faktu iż może on przyjmować różną formę. Dlatego też niezbędna jest konsultacja z dermatologiem.

Leczenie trądziku możliwe jest przy wykorzystaniu farmaceutyków (dostępnych na receptę oraz bez recepty), przy zastosowaniu domowych maseczek oraz poprzez zabiegi medycyny estetycznej.

Im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym łatwiej uporać się z trądzikiem.

Trądzik – zapobieganie

Trądzikowi zdecydowanie łatwiej zapobiegać, aniżeli go leczyć. Sugerujemy przede wszystkim zadbać o:

 • odpowiednia higienę (dobór odpowiednich kosmetyków, poprawną częstotliwość)
 • prawidłowe odżywianie (dieta bez słodyczy, ostrych i tłustych potraw)
 • aktywność fizyczną (ruch wspomaga krążenie, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu)
 • odpowiednią dawkę wody (wypłukuje toksyny i zanieczyszczenia z organizmu)
 • oczyszczanie organizmu od wewnątrz (regularne stosowanie diety oczyszczającej lub/i błonnika witalnego)

Należy pamiętać, że trądzik to dolegliwość, która może postępować. Na każdym etapie nalezy konsultować leczenie ze specjalistą. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że zastosowana forma leczenia jest odpowiednia.

Oczyszczanie organizmu z toksyn jako kuracja na trądzik (i nie tylko!)

Obecność szkodliwych związków w organizmie to całkiem naturalne zjawisko. Toksyny są bowiem wszechobecne. Znajdziemy je między innymi w wodzie, powietrzu czy nawet pożywieniu. Zatem, ich całkowite uniknięcie jest w praktyce po prostu niemożliwe.

Detoksacja organizmu, czyli kilka słów o procesach oczyszczających

W organizmie człowieka, między innymi za sprawą nerek, wątroby i jelit dochodzi do detoksacji organizmu. Wyżej wymienione narządy przyczyniają się do pozbycia bardzo dużej ilości toksyn, jednakże trudno mówić o 100% efektywności.

Niezbędne jest dodatkowe wspieranie procesów odpowiedzialnych za detoksację organizmu. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. W dzisiejszym artykule pragniemy przedstawić dwie, cieszące się największą popularnością metody, a mianowicie: diety oczyszczające oraz suplementy.

Diety oczyszczające

Diety o właściwościach oczyszczających to przede wszystkim diety głodówkowe. Obniżona wartość kaloryczna i lekkostrawne produkty to mieszanka, która zmusza organizm do pozbycia się toksyn i szkodliwych substancji z organizmu. Co do efektywności tego rozwiązania – nie ma żadnych wątpliwości. Jest jednak jedno „ale”…

Każda głodówka jest swojego rodzaju niezbezpieczeństwem dla organizmu. Może powodować osłabienie i… spowolnienie metabolizmu, co z kolei może doprowadzić do kłopotów z nadmierem tkanki tłuszczowej. Dlatego też, diety oczyszczające rzadko polecane są przez lekarzy i dietetyków.

Suplementy diet

Alternatywnym rozwiązaniem są suplementy diety. Ich zastosowanie nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem. Co więcej – często wykazują właściwości wspomagające pracę układu trawiennego.

Suplementy diety o działaniu oczyszczającym nie ustępują efektywnością dietom oczyszczającym. Dlatego też w naszej opinii ich wykorzystanie jest znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem. Poza efektywnością, wpływają na pracę układu trawiennego, a ich stosowanie jest znacznie wygodniejsze. Jedyną wadą jest ich cena. Dobry suplement tego typu kosztuje 50-100złotych.

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2021 myfitplanet.pl

Theme by Anders Norén